KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

ZNAMY LAUREATÓW INTERNATIONAL AWARD ARCHITECTURE IN STONE 2015

nagrodaPośród zwycięzców konkursu znalazły się meczet Sancaklar, Muzeum Jumex, Kompleks biurowców w Hagenholzstraße, Massive Stone Social Housing, Giant's Causeway Center.

Wszystkie budynki zostały wykonane przy wykorzystaniu kamienia naturalnego.
Konkurs International Stone Architecture Award to nieodłączny element włoskich targów Marmomacc. Ustanowiona w 1987 roku nagroda wyróżnia budowle, w których w niebanalny i uniwersalny sposób zastosowano kamień naturalny.

Pierwsza z realizacji, która znalazła się w gronie laureatów tegorocznej edycji International Award Architecture in Stone, jest dziełem pracowni Emre Arolat Architects. Istambulska świątynia swoją niezwykłość zawdzięcza przede wszystkim wyjątkowo udanemu i malowniczemu wkomponowaniu w krajobraz. Do budowy meczetu Sancaklar użyto chropowatych i ostrych kamieni. Architektów od początku nie obowiązywały specjalne wytyczne, chociażby to, gdzie powinna znajdować się sala modlitw.

Kolejną realizacją jest Muzeum Jumex zaprojektowane przez studio David Chipperfield Architects. Budynek charakteryzuje interesującą bryłą oraz niepowtarzalnym dachem. Fasady gmachu wykonane są z płyt trawertynu Xalapa.  Z kolei wnętrza muzeum Jumex powstały przy wykorzystaniu tynku, szkła, betonu i kamienia. Z marmuru wykonano m.in. wielokolorowe elewacje wewnętrzne, których autorem jest Martin Creed.

Z kolei kompleks biurowców w Hagenholzstraße, który powstał według koncepcji Maxa Dudlera w Zurychu, charakteryzuje się prostą formą, przypominającą… kostkę Rubika. Elewacje powstały z kamienia i szkła. Pośród laureatów tegorocznej edycji International Award Architecture in Stone znalazł się Social Housing, w całości zbudowany z 40-centymetrowej grubości nośnych ścian wapiennych. Realizacja powstała na terenie Cornebarrieu we Francji.

Inną z wyróżnionych realizacji jest Grobla Olbrzyma. Giant’s Causeway Center to najsłynniejsza atrakcja turystyczna Irlandii. Gmach składa się z 37 tysięcy ściśle przylegających do siebie bazaltowych słupów, utworzonych swego czasu przez wybuch wulkanu. Rok temu otwarto tam dla turystów nowoczesne centrum obsługi. Ściany gmachu powstały z bazaltu, natomiast na dachu posadzono trawę.

Jury tegorocznej edycji zwyczajowo też uhonorowało postać architekta, którego aktywność odcisnęła wybitne piętno na promocji naturalnego budulca - Adalberto Libera (1903-1963). Za sztandarowe dzieło architekta uznano rezydencję w dzielnicy Tuscolano we Włoszech, wzniesioną w 1954 roku z wykorzystaniem lokalnych odmian kamienia.

Oprac. DŚ
 
fot. Veronafiere Press Service

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet