KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

Z NOWYM ZARZĄDEM W PEŁNOLETNIOŚĆ

Jakie cele zrealizuje nowy zarząd? To podsumujemy i ocenimy w 2020 roku po 4 latach aktywności. Na razie tworzą się wspólne wizje i plany. Związek Pracodawców Branży Kamieniarskiej ma już 16 lat!. I Zjazd Kamieniarzy Polskich odbył w Szklarskiej Porębie w dniu 24- 26 lutego w 2000 roku. Tam wybrano komitet Stowarzyszenia Kamieniarzy Polskich. Miesiąc później na I Walnym Zjeździe wytypowana nazwę ZPBK i wybrano pierwszy zarząd, któremu przez 8 lat przewodniczyła śp. Bożena Modlińska, kolejne dwie kadencje przewodniczył Stanisław Sitarz.

zpbk 1-Niech nowy zarząd z sukcesem i nowymi pomysłami wprowadzi więc związek w pełnoletniość - takimi słowami podsumował wybory nowego zarządu ZPBK Krzysztof Skolak wybrany na Prezesa Zarządu piątej w historii związku kadencji. Do pięcioosobowego składu zostali wybrani: Marian Sroka - wice prezes, Jan Ziętek - wice prezes, Michał Firlej - członek zarządu i Jan Łobodziec - członek zarządu.

XIX Walny Zjazd ZPBK odbył się od 15 do 17 kwietnia 2016 r. w Wałbrzychu na zamku Książ. Przyjechało 27 osób - członków związku, zwyczajnych jak i honorowych oraz wspierających. Tymczasem w głosowaniu nad uchwałami i w wyborach nowego zarządu, komisji arbitrażowej i rewizyjnej liczyło się aż 52 głosów.. Dlaczego tak? Ano 28 firm przekazało upoważnienia do głosowania innym osobom. Precedens ten można skomentować dwojako.. Można to uznać za sukces frekwencji, skoro uprawnionych do głosowania jest 79 członków. Nasuwa się jednak pytanie, dlaczego zabrakło 27 firm, skoro to tak ważne wydarzenie?

Obrady przebiegały zgodnie z porządkiem ustalonym już miesiąc przed spotkaniem. Ustępujący Prezes Stanisław Sitarz przedstawił sprawozdanie za ostatni rok działalności oraz sprawozdanie finansowe, a dotychczasowy Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ( Krzysztof Skolak) bez zarzutów ocenił działalność związku. Walny Zjazd udzielił absolutorium zarówno zarządowi jak i komisji Rewizyjnej. Podjęto wszystkie zaplanowane i niezbędne do funkcjonowania organizacji uchwały. Na samym końcu odbyły się wybory nowych władz i komisji. Z sali padły kandydatury na członków zarządu. Po wyborze zarządu przystąpiono do wyborów Komisji Rewizyjnej. W wyborach jawnych jednogłośnie wybrano: Krzysztofa Nowakowskiego, Wojciecha Popielskiego i Dariusza Karcza. Do Komisji Arbitrażowej wybrano: Pawła Wojaka, Romana Mitoraja, Antoniego Młynarskiego, Piotra Bartosza, Marka Szalwę.

Po zakończonych wyborach przyszedł czas na refleksje. Tomasz Żółkiewicz wyrażając swoją subiektywną opinię na temat ostatnich 4 lat działania ZPBK za cenne uznał fakt, że związek istnieje i działa -podkreślił m.in. aktywną działalność zespołu konsultacyjnego przy ZPBK. Obaj pozytywnie ocenili realizację projektu we współpracy z branżową organizacją niemiecką i pozyskanie na ten cel funduszy na szczeblu międzynarodowym. Plusem było również nawiązanie współpracy z organizatorami targów branżowych w Polsce. Padły również podziękowania dla redaktor naczelnej „Świata Kamienia” za działania integrujące branżę - chodzi o organizację grupowych wyjazdów na targi kamieniarskie na świecie.

Z minusów wymieniono: słabą obsługę biura ZPBK w Strzegomiu, brak nowych członków z rejonu Strzegomia, niechęć do zmian (czego przykładem ma być niemodne już logo ZPBK), brak promocji logo Kamień Naturalny, słaba aktywność strony www, brak sprawozdań ze spotkań EUROROC-u, brak efektu z członkostwa w Strzegomskim Klastrze Kamieniarskim, brak promocji w mediach branżowych, kiepska jakość merytoryczna prelekcji na zjazdach.

zpbk foto zjazdNa ręce nowego zarządu złożono wolne wnioski, m.in. postulat wypracowania wizji rozwoju ZPBK, pozyskania nowych członków (mowa była o kolportażu ulotek "Przystąp do ZPBK"), aktywizację biura, przygotowanie nowych projektów z Niemcami i Czechami oraz utrzymanie współpracy z partnerami,  finansowanie działalności ZPBK z innych funduszy pomocowych, powstanie grupy zakupowej i giełdy transportowej, nawiązanie współpracy z branżą pogrzebową i wykorzystanie doświadczeń innych związków branżowych.

Nastroje po wyborach, jak to czasem bywa są mieszane Dobrze się stało, że "młoda krew" obejmuje najważniejsze funkcje w strukturach organizacji. Jednak czy młodość wystarczy by powszechny marazm przekuć w sukces? Wszak wiele osób w kuluarach podkreślało, że zmiana była potrzebna od dłuższego czasu. Jednak wątpliwości są, a największe dotyczą pochodzenia większości nowych członków Zarządu ZPBK. Wszak aż 4 na 5 członków nowych władz to ludzie z okolic Strzegomia. Czy będą potrafili uzyskać mandat zaufania w branży z całej Polski? Czy też górę weźmie wyłącznie interes strzegomskiego zagłębia kamieniarskiego? Jak wreszcie będzie wyglądać współpraca Związku ze strzegomskim Klastrem Kamieniarskim? Pytań i wątpliwości jest wiele więcej.

Ponad tydzień po wyborach nowy zarząd po raz pierwszy zebrał się w Strzegomiu, aby omówić plany działania ZPBK Z naszych informacji wynika, że w pierwszej kolejności zebrani przedyskutowali zasady pracy i funkcjonowania na najbliższe miesiące i bardziej ogólnie, na całą kadencję. Wśród priorytetów znalazły się m.in. następujące punkty: intensyfikacja działań zmierzających do poprawy rozpoznawalności ZPBK w grupach docelowych (branża kamieniarska i jej otoczenie); delegacja uprawnień i dążenie do szerokiego udziału Członków w pracach ZPBK; optymalizacja działań zmierzająca do obniżenie kosztów; poprawa komunikacji z Członkami ZPBK i otoczeniem; działania zmierzające do udziału ZPBK w projektach unijnych. Ponieważ przed wyborami zabrakło indywidualnej prezentacji sylwetek kandydatów i ich programów, postanowiliśmy już po wyborach zebrać komentarze wśród wybranych członków zarządu. Efekt prezentujemy poniżej.
Redakcja
 
Krzysztof SkolakKrzysztof Skolak, nowy prezes związku był do niedawna pedagogiem w Technikum Górnictwa Odkrywkowego w Strzegomiu. Na co dzień pracuje w spółce GRANEX w Strzegomiu (rodzinna firma kamieniarska założona przez Bogusława Skolaka w 1991 roku), a od 2000 roku jest właścicielem firmy GRANIRO Narzędzia Diamentowe
Wybór do władz ZPBK to duże wyróżnienie. Dziękuję za okazane poparcie i zaufanie! Niemniej nie zamierzam narzucać swojej wizji przyszłości tej organizacji. Branża zmaga się z wieloma zjawiskami, które wymagają wspólnych działań. Chodzi tu zarówno o problemy jak i szanse. Ponieważ pierwsze posiedzenie Zarządu dopiero przed nami, nie wymieniam tutaj żadnych konkretów. Tematów do podjęcia jest bardzo dużo a nowy Zarząd musi je sprecyzować, a następnie określić priorytety i sposoby działań. Wypracowaną strategię działań przedstawimy w najbliższym czasie. Uważam, że będziemy w stanie skutecznie realizować zadania, które przed nami stoją. Oraz, że będziemy animatorami szerokiego udziału w pracach wszystkich członków ZPBK, którzy tylko wyrażą taką chęć. Sprawdzone działania i doświadczenia z Fundacji „Bazalt” i Klastra Kamieniarskiego będę przedstawiał kolegom jako możliwe do zastosowania w ZPBK.
 
Jan Ziętek 2Jan Ziętek, wice-prezes zarządu ZPBK jest też jednym z założycieli organizacji. Doświadczenie zawodowe w branży rozpoczął od prowadzenia zakładu kamieniarskiego razem ze swoim ojcem w 1969 roku. Od roku 1986 właściciel firmy Lastrico z Polic. Za swą działalność otrzymał wiele wyróżnień, z których najbardziej ceni Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Jadąc na Walny Zjazd jechałem z myślą iż, oto następuje przysłowiowa zmiana warty, przyjdzie nowe. Przeżyłem szok, bo byliśmy świadkami Walnego Zjazdu w stylu, którego myślałem, że w swoim życiu nie przeżyję. Bo jak wytłumaczyć fakt, że prowadzący obrady, człowiek nie będący członkiem naszego związku zgłasza większość kandydatów do zarządu? Nie pozwala czy też nie wymaga, aby kandydaci powiedzieli o sobie o swojej wizji pracy w zarządzie? Nie doczekaliśmy się w decydującej batalii dwóch kandydatów na prezesa. Co bym chciał zrobić w tej kadencji? Na pierwszym miejscu należy postawić na liczebny rozwój związku. Na ok. 8 tys. podmiotów związanych z branżą kamieniarską, to jest nas garstka, którą musimy wszelkimi możliwymi sposobami powiększyć do co najmniej 200-300 –zrzeszonych w ZPBK. Należy też pilnie dostosować stronę internetową do obecnych czasów, powołać do życia zespół konsultacyjny, który zajmie się organizacją grupowych wyjazdów z naszymi mediami branżowymi, rozpocząć pozyskiwanie funduszy na naszą działalność poprzez wspólne projekty z naszymi partnerami, korzystanie z funduszy pomocowych. Należy zwołać na jesień Nadzwyczajny Walny Zjazd Związku (zamiast Kongresu Kamieniarskiego), na którym uporządkujemy nasz statut i - co koniecznie, powiększymy Zarząd o co najmiej 2-3 osoby, tak aby nie powtórzyła się sytuacja z XIX Walnego Zjazdu, że tylko 2 osoby z zarządu były obecne. Nadzwyczajne Walne winno rozważyć zmianę nazwy naszego związku. Jego nazwa jest archaiczna i nie przystoi do nas. Należy podjąć współpracę z innymi organizacjami, jak np. branża kominkowa czy też pogrzebowa. Zgłosić akces do organizacji o zasięgu ogólnokrajowym np. Związku Pracodawców.

Marian SrokaMarian Sroka, wice-prezes zarządu ZPBK ukończył górnictwo odkrywkowe na Politechnice Wrocławskiej. Jest prezesem zarządu firmy Kopalnie Piaskowca Sp. z o.o. w Bolesławcu, rzeczoznawczą w zakresie wykorzystania kamienia naturalnego w budownictwie i kamieniarstwie. W tym roku obchodzi 30. rocznicę pracy w branży kamieniarskiej.

W związku z nowym organizatorem targów Kamień we Wrocławiu, odbyła się żywa dyskusja na Walnym Zjeździe. Chodziło o objęcie patronatem targów Kamień 2016. Uważam, że nie powinny być dwie imprezy targowe w Polsce. We Wrocławiu powinno odbywać się raz w roku spotkanie kamieniarzy polskich, a nie drugie targi. Może przy okazji targów budowlanych? To jest moja propozycja.

Michał FirlejMichał Firlej, członek zarządu ZPBK od ubiegłego roku pracuje w komitecie technicznym zajmującym się wyrobami kamieniarskimi przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Jest współwłaścicielem STONE CONSULTING, która zajmuje się m.in. szkoleniami i doradztwem dla firm związanych z wydobyciem, przerobem, obrotem, projektowaniem i montażem kamienia naturalnego.

Dobrym rozwiązaniem będzie doprowadzenie do dołączenia do prac normalizacyjnych ZPBK. Widzę jednak miejsce Związku w CEN (European Committee for Standarization).Głównie chciałbym zająć się dalszym upowszechnianiem wiedzy o normach wśród kamieniarzy. Niestety stale problem braku świadomości na ten temat przysparza wiele problemów.
 

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet