KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

W KOMPOZYTOWEJ OPRAWIE

O oprawkach okularów z kamienia pisaliśmy swego czasu na naszych łamach. Okazuje się, że skądinąd nowatorski pomysł stanowi wizytówkę współpracy kamieniarzy i stolarzy. Czyżby inspiracją dla debiutującej kolekcji był nasz artykuł? Kulisy warsztatu i współpracy na polu kompozytowych produktów przybliżają nasi rozmówcy z Suwałk.

Świat Kamienia: Pomysł na nowatorski produkt jawi się niczym kombinacja kompetencji dwóch firm o różnych profesjach. Przybliżcie Panowie pokrótce swoje warsztaty.

Paweł Nalewajko, zakład kamieniarski Nalewajko Jerzy – P.P.H.U.: Jesteśmy małą firmą zajmująca się obróbką kamienia od 1995 roku. Początki opierały się głównie na kamieniach polnych i to z nich zaczęliśmy produkować pierwsze nagrobki. Z czasem uzupełnialiśmy swoją ofertę o granity importowane. Zakupiliśmy diakersa – na początku dwumetrowego, a potem trzymetrowego i wtedy rozpoczęła się produkcja nietypowych projektów, z różnej grubości płyt – nie tylko 5 i 6 cm. Od niedawna, wobec wzrastającej konkurencji, bierzemy się prawie wyłącznie za indywidualne prace. Nie interesuje nas kopiowanie innych.

Okulary 1Grzegorz Komorowski, firma Greko z Suwałk: Razem z bratem pracujemy od lat z drewnem. Od niedawna jesteśmy prężnie rozwijającym się suwalskim przedsiębiorstwem produkującym okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne. Wszystko to zaprawą kolekcji opraw z klejonych fornirów, przez co wytrzymałość przedmiotu jest kilkakrotnie wyższa od opraw z litego drewna. Ten właśnie drewniany szczegół spowodował, że na rynku producentów oprawek okularowych metalowych czy też tworzyw sztucznych wyrósł kolejny konkurent.

ŚK: Materiał kompozytowy stanowi „złożenie” co najmniej dwóch różnych składników, przy czym ich połączenie zachodzi na poziomie makroskopowym. Podstawowy walor takiego materiału wywodzi się z połączenia najlepszych cech elementów składowych. Nie inaczej wygląda pomysł zespolenia kamienia z drewnem. Niski ciężar z jednej strony. Z drugiej – piękno faktury i doskonałe parametry techniczne. Kombinacja powyższych cech stanowiła pokusę, by połączyć siły i pomnożyć przewagę konkurencyjną na obu rynkach?

P.N.: Tak, a przede wszystkim oprzeć się ryzyku, jakie dotknęło inne firmy kamieniarskie z tradycjami. Na rynku białostockim kamieniarstwo chyli się u upadkowi. Mam na myśli tradycyjnie postrzegane rzemiosło, wytwórczość, pasję tworzenia. Z zakładami produkcyjnymi wygrywają handlarze chińskich „gotowców”, co szczególnie dotyka naszą firmę, skoro nie interesuje nas powielanie sztampowych wzorców. Dlatego też moja załoga wzięła się za projektowanie mebli z kamienia dla konesera, m.in. granitowych podstawek pod głośniki.

W międzyczasie rozpoczęły się prace nad stworzeniem dedykowanej witryny internetowej. Pierwsze prototypy sprzętu dla audiofilów można już oglądać pod adresem stoneforge.pl. Nasze wyroby produkowane są z najwyższej klasy materiałów. Łączą ze sobą nowoczesny i surowy design oraz piękno kamienia naturalnego. Nowoczesne zaplecze techniczne umożliwia nam dostosowanie projektu do potrzeb klienta. Tworzymy wizualizację wybranego modelu z użyciem wybranych materiałów. Jesteśmy w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym klientom. Realizujemy indywidualne zamówienia z możliwością wygrawerowania wybranych wzorów na elementach kamiennych naszych mebli. StoneForge to marka, która zapewnia solidne, funkcjonalne produkty o unikatowym wzornictwie. Mocno zaangażowaliśmy się w pozycjonowanie witryny, bo to wymóg naszych czasów.

Pana Grzegorza Komorowskiego poznałem przez przypadek. Był klientem naszej firmy kamieniarskiej i od słowa do słowa doszliśmy do kwestii ciekawej twórczości, jakiej się podjął. Jego zamysł wydał mi się na tyle ciekawy, że dziś używa do nich różnych form wykończeń, w tym fornirów granitowych.

Okulary 2G.K.: Oprawy, które ja produkuję, są wykonane z klejonych fornirów, więc ich wytrzymałość jest kilkakrotnie wyższa niż opraw z litego drewna. Ponadto w mojej technologii można zastosować kilka gatunków drewna w jednej oprawie. W planach były oprawy i okulary dedykowane użytkownikom różnych zawodów i profesji, np. dla żeglarzy – okulary lekkie i niezatapialne, dla myśliwych – z aplikacjami poroża jelenia. Dla kamieniarzy oczywiście z wykończeniem kamiennym. Kompozytowych propozycji przybywa.

Przeszukiwanie zasobów internetu stanowiło i stanowi inspirację dla mojej propozycji. Pojawił się popyt, więc projektujemy prototypy oprawek okularowych. Tak mnie to wciągnęło, że na rzecz okularów porzuciłem pracę projektanta i sprzedawcy mebli w sklepie meblowym i zająłem się tylko okularami. Jak już stolarz poznałem arkana technologii produkcji, a teraz postanowiłem poświęcić się temu profesjonalnie. Nabyłem obrabiarkę CNC wycinająco-frezującą oraz laser wycinająco-grawerujący. Nie były to maszyny przygotowane do obróbki drewnianych opraw okularowych, a tym bardziej kompozytowych, więc dorabiam niezbędne oprzyrządowanie, szablony itp. W tej chwili sporo czasu zajmuje mi sporządzanie dokumentacji i wykonywanie badań w celu uzyskania certyfikatu, gdyż bez niego nie ma możliwości sprzedaży oprawek w salonach optycznych. O ile bowiem uzyskanie certyfikatu na okulary przeciwsłoneczne jest dość proste, to już wykorzystanie drewnianych oprawek do okularów korekcyjnych wymaga uzyskania atestu wytrzymałości na zapłon po przyłożeniu drutu rozgrzanego do 700°C, żeby użytkownikowi okulary nie zaczęły płonąć na nosie. Oprawy muszą też zostać poddane 24-godzinnej próbie wytrzymałościowej na oddziaływanie potu.

ŚK: Jedno jest pewne. Przynajmniej jeden ze składników kompozytowych opraw jest niewrażliwy na dużo trudniejsze próby.

P.N.: Kamienny fornir nie traci oczywiście walorów skały. Przy dzisiejszych możliwościach technicznych, które ogranicza jedynie zamysł naszej świadomości, śmiało można się pokusić o koncepcję zdobienia kamiennych opraw kruszcami szlachetnymi, urozmaicania ich żłobieniami. Mnie osobiście cieszy fakt, że możemy dostarczać ultralekki półprodukt, który zespolony w kompozyt nadaje sznytu oprawkom. Wiemy, że pewna austriacka firma celuje od kilku lat w produkcji takich. Nie byliśmy pierwsi, ale na pewno opracowaliśmy równie autorski proces obróbki kamienia. Wszak know-how gwarantuje dziś przewagę konkurencyjną.

ŚK: Dziękujemy za rozmowę.

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet