KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

KONKURS NA POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z inicjatywą przedsięwzięcia wyszedł Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Krótko potem, we wrześniu ubiegłego…

Czytaj...
HARD ROCK HOTEL

HARD ROCK HOTEL

Jedna z najnowszych realizacji, za którą stoi firma stoneCIRCLE, zyskała wiele prestiżowych nagród. Bar hotelowy otrzymał nagrodę Best…

Czytaj...
LAGASCA 99 I COSENTINO

LAGASCA 99 I COSENTINO

Zlokalizowany w dzielnicy Salamanca w Madrycie budynek mieszkalny Lagasca 99 nawiązuje swym charakterem do obiektów architektury wokół niego,…

Czytaj...
BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

BUDUJMY EKOLOGICZNIE, ALE WYDAJNIE!

Taki apel do Ministerstwa Rozwoju wydało w połowie sierpnia br. dwanaście organizacji branży budowlanej, deweloperskiej, biznesowej i architektonicznej.

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

MIĘDZYNARODOWE TARGI KAMIENIARSKIE W XIAMENIE

Setki wózków widłowych dowozi kamień, a tysiące Chińczyków uwija się, by na czas przygotować stoiska wystawców. Nazajutrz pada rekord. Na przybycie zwiedzających oddano 166 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej. Po 4 dniach kolejny rekord. Z ofertą 2 tys. firm zapoznało się 142,5 tys. specjalistów z całego świata! Ponad ¼ wystawców to reprezentanci z 54 krajów.

xiamen 1Po raz czternasty przedstawiciele firm i zainteresowani kamieniem naturalnym z całego świata spotkali się w Xiamenie na jednych z największych na świecie targach branżowych. Impreza rozpoczęła się 9 marca i trwała przez 4 dni. Pośród wystawców zagranicznych najliczniej reprezentowane były kraje: Turcja (31,30%), Włochy (15,21%), Brazylia (8,48%), Egipt (3,26%), Hiszpania (2,26%), Portugalia (5,65%), Francja (1,95%), Finlandia (1,74%), Grecja (2,39%), Pakistan (1,95%), Iran (5,65%), Indie (6,75%).

– Nie dla wszystkich wystarczyło miejsca w 17 gigantycznych pawilonach i na otwartych terenach targowych. Dlatego jeszcze w tym roku zaplanowana jest kolejna inwestycja i kolejne zwiększenie powierzchni wystawienniczej z myślą o przyszłorocznej imprezie – wyjaśnia Guoxzang Laj, dyrektor targów, podczas uroczystej kolacji, w której uczestniczy nasza 20-osobowa delegacja przedsiębiorców z Polski, uczestników wyjazdu grupowego zorganizowanego pod patronatem redakcji ŚK. Chwilę potem wznosimy toast za nawiązaną niedawno współpracę z Międzynarodowymi Targami w Poznaniu, a nasi gospodarze zapowiadają, że jeszcze w listopadzie odwiedzą nasz kraj. Wielu z nas, korzystając z okazji, wspomina początki targów w Xiamenie. Aż dziw bierze, że jeszcze kilkanaście lat temu z ofertą nieco ponad setki firm zapoznawało się tu raptem 10 tys. uczestników. Cóż, targi w Chinach rozwijają się w błyskawicznym tempie.
Tegoroczna edycja Xiamen Stone Fair to najbogatszy program branżowy. Kamień z całego świata prezentowany jest w formie bloków, płyt, rzeźb, fontann, kamienia ogrodowego, mozaiki itp. Równie kompletna była propozycja wyposażenia firm i warsztatów kamieniarskich (dominowały obrabiarki CNC, narzędzia diamentowe i laserowe, ale też maszyny do produkcji tychże). Tereny zewnętrzne zapełniły się wozidłami i maszynami do prac w kopalniach odkrywkowych. Uwagę zwracały gigantyczne traki do przecierami bloków na płyty. Nie zabrakło też specjalistów od spedycji czy usług celnych. O międzynarodowej randze spotkania świadczy kolejna liczba – zwiedzający reprezentowali aż 148 krajów!

xiamen 2Poziom organizacyjny targów powoli dorównuje najlepszym, choć gdzieniegdzie słaba jakość wykonania stoisk, pomimo wystawności i przepychu, może budzić lekkie zdziwienie. Opinie zwiedzających na temat oferty targowej są podobne. Wybór jest ogromny, jednak dla niektórych w dalszym ciągu przeszkodą w nawiązaniu relacji biznesowych nie jest jednorodna jakość wykonania. Dylemat pozostaje ten sam: o ile atrakcyjna cena jest czynnikiem decydującym o zakupie np. chińskiej maszyny, to obawy pojawiają się w trakcie rozmów dotyczących zagadnień związanych z serwisem, częściami zamiennymi itp.
– Chińczycy wszystko kopiują. Chciałem coś podpatrzyć i się zawiodłem. Nie znalazłem niczego innowacyjnego – wyjawia Bogusław Solima z firmy Piramida.
– Co innego, że część chińskich firm wygląda porządnie tylko na folderach. Trzeba samemu sprawdzać każdego kontrahenta. W porównaniu z poprzednim rokiem nie widziałem nowych stoisk, był natomiast nowy pawilon z zagranicznymi wystawcami. To jest oznaką, że rynek wewnętrzny jest bardzo chłonny. Mam informacje od znajomych Norwegów, że 90% swoich bloków sprzedają do Chin. Podobnie mówią Szwedzi i Finowie.

Transformacja made in China

xiamen 3Jak podają organizatorzy targów, w okolicy Xiamenu zarejestrowanych jest około 1200 firm handlujących kamieniem oraz 10 000 firm wydobywających oraz przetwarzających kamień. Dzięki dynamicznie rozwijającej się chińskiej gospodarce import i eksport w branży kamieniarskiej rośnie stabilnie z roku na rok. W 2013 roku eksport osiągnął 9484 biliony USD – to wzrost o 17,66% w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym czasie import kamienia wzrósł o 12,52% i osiągnął wynik 2958 bilionów USD. Kolejne liczby padają podczas Światowego Kongresu Kamieniarskiego – spotkania, podczas którego swoje referaty na temat branży kamieniarskiej na świecie wygłosili specjaliści z Chin, Włoch, Brazylii, Indii, Iranu, Niemiec, Rosji, Hiszpanii i Turcji.

Okazuje się, że znaczącą rolę w międzynarodowym obrocie kamieniem odgrywa region kamieniarski Fujian oraz port w Xiamenie, z którego jedna trzecia ładunków to kamień naturalny! Według danych urzędu celnego w ostatnim czasie port ten stał się największym centrum handlowym kamienia naturalnego (w 60% obsługuje rynek krajowy, a w 15% zagraniczny), co też mocno akcentował w swym wystąpieniu prezes chińskiego związku producentów materiałów budowlanych. Uczestnicy kongresu usłyszeli, że tutejszy rynek budowlany przechodzi transformację.

xiamen 4– W związku ze wzrostem gospodarczym i nowymi inwestycjami w budownictwie w Chinach kamień cieszy się coraz większym zapotrzebowaniem rynku lokalnego, więc firmy kamieniarskie będą musiały przestawić się na obsługę klienta wewnętrznego – mówi Zou Chuangsheng.
– Przed branżą kamieniarską w Chinach stoi wiele ważnych zadań do zrealizowania. Przede wszystkim dostawcy kamienia muszą dostosować swoje produkty i usługi do obowiązujących na świecie standardów, poprzeć i zwiększyć udział w dyskusji przy wspólnym stole z władzami związku kamieniarskiego i wspólnie dokonać analizy trendów w branży kamieniarskiej i potencjalnych rynków. Innowacyjność, standaryzacja i normalizacja, modernizacja przemysłu, technologii wydobycia i zarządzania, ochrona środowiska – to kierunki, w jakich chińska branża zmierza.

W kuluarach rozmawiano też o skutkach rosnącego poziom życia mieszkańców Chin. Z jednej strony pracownicy mają coraz większe oczekiwania, jeśli chodzi o wynagrodzenie i warunki pracy. Z drugiej – niełatwo dziś znaleźć dobrego rzemieślnika.
– Gdy doszło do tego, że w Chinach musiałem płacić za pracę więcej niż w Polsce, postanowiłem sprzedać tutejszy zakład produkcyjny. Jak sprzedawałem rok temu chińską firmę, to zarobki sięgnęły poziomu 7000 RMB (ok. 3500 zł – przyp. red.), a dziesięć lat temu płaciłem dobremu fachowcowi około 1500 RMB. Łatwiej tu dziś znaleźć managera władającego biegle językiem angielskim niż dobrego fachowca – donosi nam Jan Hybiak.
– Wynagrodzenia i koszty produkcji poszły w górę, a co za tym idzie – ceny na wyroby. Jeszcze niedawno, jak złożyło się zamówienie na nagrobki, firma w Chinach rozpoczynała produkcję po trzech miesiącach, bo miała tyle zleceń. Teraz robią to od ręki, a i tak import gotowych nagrobków przestaje być zajęciem opłacalnym.

Wnioski naszej delegacji

xiamen 5Kolejny raz grupowy wyjazd pod egidą ŚK dowiódł, że wymiana doświadczeń i dobrze rozumiana integracja środowiska przedsiębiorców branży kamieniarskiej służy nawiązaniu nowych relacji biznesowych (organizator targów zapewnił nam autokar, przewodnika na czas pobytu w Chinach, zakwaterowanie – przyp. red.).
– Podczas takich wyjazdów środowisko kamieniarskie się integruje, a większej grupie łatwiej zadbać o swoje interesy. Różne organizacje i firmy na świecie się zrzeszają po to, aby wspólnie załatwić sprawy czy to w zakresie szkoleń, czy przepisów prawa górniczego, utworzenia laboratorium kamienia czy powołania klastra kamieniarskiego – wspomniał Bogusław Solima.
Pośród firm zlokalizowanych w sąsiedztwie Xiamenu poznaliśmy m.in. Xiamen Yinglian Stone CO., LTD, producenta narzędzi diamentowych (Ashine Diamond Tools Co., LTD) i maszyn do obróbki kamienia (Fujian Shengda Machinery Corporation), a także Best Cheer Stone Group – jedną z największych firm kamieniarskich na świecie. Ciekawym uzupełnieniem programu było zwiedzanie „Wyspy Fortepianów”, która ujmuje urokami kamiennych wzniesień i przepięknych widoków.
– Ten wyjazd utwierdził mnie w przekonaniu o celowości wspólnego rozmawiania i namawiania naszej braci kamieniarskiej do wspólnej integracji – podsumował wydarzenie Jan Ziętek.
– Na pewno organizacja takich wyjazdów czy spotkań integracyjnych w przyszłości zaowocuje tym, że może w końcu będziemy wspólną grupą ludzi interesu, wzajemnie się wspierającą i nawzajem sobie pomagającą. Uważam, że tylko w ten sposób możemy się przeciwstawić handlarzom psującym nasz rynek, jak i „cwaniakom budowlanym”, którzy napuszczają nas na siebie, abyśmy sami się zniszczyli, obniżając do granic absurdu ceny naszych wyrobów.

Adriana Czekaj
Fot. A. Czekaj

 

Nie czekaj dodaj firmę

do naszego katalogu!

 

 

Dodaj firmę...

 

Dodaj ogłoszenie drobne

do naszej bazy!

 

 

Ogłoszenia...

45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Biuro reklamy:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Redakcja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.">
     Wszystkie prawa zastrzeżone - Świat-Kamienia 1999-2012
     Projekt i wykonanie: Wilinet