STONE SCULPTURE SHOW

STONE SCULPTURE SHOW

This year's edition of Stone fair will include a stone sculpture show during which works made at the…

Czytaj...
MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

MARITIME INDUSTRY IS AS STRONG AS A STONE

The 5th edition of the International Maritime Congress was held on 8–9 June in Szczecin. The congress serves…

Czytaj...
SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

SCHOOL FOR STONEMASONS-TO-BE

The new school will be set up at the Border Protection Corps School Complex in Szydłowiec. This new…

Czytaj...
STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

STUDENTS RESTORED THE 17TH-CENTURY GRAVESTONE

Restoration of an old gravestone was a part of the internship organised by the State Construction Schools in…

Czytaj...
Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2011 JoomlaWorks Ltd.

LAUREACI KONKURSU KAMIEŃ 2015

Jury tegorocznej edycji Konkursu Kamień 2015 przyznało w sumie aż siedem statuetek Kariatyd za najlepsze realizacje kamieniarskie w tradycyjnych kategoriach.

W kategorii kamień w architekturze mamy dwie nagrody główne. Ex aequo zwyciężyły obiekty: Royal Wilanów oraz budynek Ambasady i Rezydencji Ambasadora Królestwa Arabii Saudyjskiej. Obydwa budynki zlokalizowane są w Warszawie. Jury przyznało w tej kategorii także nagrodę specjalną za wykonanie historycznej mapy Łodzi przez firmę Labradoryt Zakład Obróbki Kamienia Ludosław Wenerski. W kategorii rzeźba również przyznano dwie główne nagrody ex aequo dla rzeźby „Herkules Gostyniński” wykonanej przez Tadeusza Biniewicza oraz dla Stupy Buddyjskiej zrealizowanej przez firmę Piramida sp. z o.o. Nagroda specjalna w tej kategorii przypadła rzeźbie „Korona Himalajów”. Autorem zwycięskiej realizacji w kategorii nagrobek okazał się po raz kolejny Andrzej Weremczuk.

Nadesłane projekty ocenione zostały przez jury pod przewodnictwem redaktora naczelnego magazynu „Świat Kamienia” Adriany Czekaj w składzie: dr Renata Wysocka, Stanisław Sitarz, prof. Stefan Kukiałka, Józef Maślaniec. Nagrody – statuetki Kariatydy – wręczone zostaną podczas targów Stone w Poznaniu w trakcie Gali Konkursu Kamień (19 listopada) o godz. 13.30 w pawilonie 8A/Speaker’s Corner. W tym wydaniu ŚK prezentujemy nagrodzone realizacje.

ARCHITEKTURA

Kamien 2015 7Nagroda główna przypadła obiektowi Royal Wilanów, który mieści się przy ulicy Klimczaka (róg ul. Przyczółkowej) w Warszawie. Silny kamieniarski akcent jest tutaj widoczny na fasadzie, gdzie zostały użyte płyty o fakturze kanelowanej i płyty szlifowane z piaskowca „Brenna”. Łączna ilość fasady kamiennej – 5350 m kw. Prace kamieniarskie realizowała firma Kamieniarz Tadeusz Modliński. Wykonawcą jest firma ERBUD SA, inwestorem – Grupa Capital Park. Projekt wykonała firma JEMS Architekci.Kamien 2015 4Nagroda główna przypadła również Ambasadzie i Rezydencji Ambasadora Królestwa Arabii Saudyjskiej. Budynek zlokalizowany jest w Warszawie przy ulicy Wiertniczej 30. Akcenty kamieniarskie to m.in. fasada ozdobiona płytami piaskowca „Broniów”, panele na balkonach rezydencji wykonane z białego onyksu, a także posadzki i ściany wewnątrz budynku wykończone wapieniem „Crema Ole”. Za prace kamieniarskie na fasadzie odpowiedzialne było Przedsiębiorstwo Budowlane i Usług Technicznych GRANIT Sp. z o.o., a generalnym wykonawcą jest Warbud SA. Projekt wykonała firma XY Studio.


Kamien 2015 3Jury przyznało także nagrodę specjalną za wykonanie historycznej mapy Łodzi przy al. Politechniki 5 przez firmę Labradoryt Zakład Obróbki Kamienia Ludosław Wenerski. Mapa została wykonana z kamienia „Nero Zimbabwe” o grubości 5 cm i blachy kwasoodpornej. Projekt wykonała Agnieszka Staszczyszyn (Group-Arch). Inwestorem jest Fabryka Biznesu Sp. z o.o.

RZEŹBA

kamien 2015 5Nagrodzony „Herkules Gostyniński”, wykonany przez Tadeusza Biniewicza, stoi w Osinach k. Gostynina. Pomnik zaprojektowany został przez Tadeusza Biniewicza i Marcina Majchrzaka. Do wykonania rzeźby wykorzystano 10 ton granitu.Kamien 2015 1Główną nagrodę ex aequo w tej kategorii otrzymała też Stupa Buddyjska zlokalizowana w Bułgarii. Do wykonania stupy firma Piramida sp. z o.o. wykorzystała elementy z granitu strzegomskiego ważące 94 tony! Projekt sporządził Wojciech Kossowski. Inwestorem był Związek Buddystów.


Kamien 2015 6Nagroda specjalna powędruje do firmy MURKAM Usługi Kamieniarsko-Budowlane Leon Czerwiński za rzeźbę „Korona Himalajów”, która stanęła we Władysławowie. Rzeźba składa się z czternastu bloków szwedzkiego kwarcu „Waza Stein”, symbolizujących 14 szczytów Karakorum i Himalajów, o wysokości od 2,5 do prawie 5 metrów. Projekt wykonali: prof. Sławoj Ostrowski, Marzena i Jacek Bruzdowicz. Inwestorem jest Aleja Gwiazd Sportu.
NAGROBEK

Kamien 2015 2Spośród zgłoszonych realizacji zwyciężył nagrobek śp. Romany Chudzik, który został zaprojektowany i wykonany w Pracowni Rzeźbiarskiej Andrzeja Weremczuka. Nagrobek znajduje się na cmentarzu w Łodzi przy ulicy Smutnej. Stanowi nowoczesne założenie kaplicy nagrobnej, nawiązującej do tradycji łódzkich grobów rodzinnych. Do realizacji wykorzystano marmur Bardigilio, Czarny Belfast antykowany i skały z granitu szwedzkiego w połączeniu z witrażem.


 

Do not wait add your business to our directory!!

 

Add company...

 

Add small ads/strong>

to our base

 

 

Ogłoszenia...

Targi Xiamen 2012
45-837 Opole,
ul. Wspólna 26
Woj. Opolskie
Tel. +48 77 402 41 70
Tel. +48 77 402 81 22
Advertising:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Office:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.">
     All rights reserved - Swiat-Kamienia 1999-2012
     Design and implementation: Wilinet